Návštěva Evropského parlamentu ve Štrasburku

Pan RNDr. je evropským poslancem od roku 2009 do roku 2014  a kandidoval za ČSSD. Titul doktora přírodních věd získal na Karlově univerzitě v Praze na Přírodovědecké fakultě. Žije a pracoval v Mariánských Lázních v oboru životní prostředí. Nyní již pět let vykonává funkci evropského poslance, patří do politické skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů. V parlamentu pracuje ve výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. Ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku je náhradníkem.

Tento významný politik pozval plný autobus občanů od Ostravy, Brna až po Stříbro a Mariánské Lázně. Seděli mezi námi i studenti.

Vyjeli jsme v úterý 10. prosince 2013. Průvodkyní nám byla paní Kateřina Herková, vysokoškolská učitelka, která nás seznamovala se vším, kudy jsme projížděli. Dodávala i pozoruhodné zajímavosti historické a kulturní. Cestou jsme zastavili v Sinsheimu, v technickém muzeu. Tolik aut, letadel, motocyklů  a dalších technických historických vymožeností jsem na jednom místě neviděla. Úžasná byla letadla jakoby ve vzduchu, takže jste viděli vše, podvozek i vršek. Do TU144 bylo možné vejít až do pilotní kabiny. Stejně průchozí byl i letoun Concord. Zaujati byli všichni, muži i ženy.

Pak jsme pokračovali do německého městečka Oberharmersbach, kde jsme se poměrně přepychově ubytovali a šli na večeři s panem europoslancem Pocem. Skutečně se s námi všemi přivítal, potřásl nám pravicí, připili jsme si na zdar celé výpravy a večeřel s námi.

Druhý den nastala ta pravá chvíle, kvůli které jsme do Štrasburku jeli. Autobus nás dovezl k parlamentu, monumentální budovu znáte z televize, ale když jste uvnitř, žasnete. Provázela nás Pavla Kozlíková, asistentka pana poslance. Bylo to nutné, sami bychom se těžko vyznali. Odvedla nás do přednáškové síně, kde jsme se usadili a o Evropském parlamentu obecně pohovořil pan Černoch. Pak se již dostavil náš hostitel a účastníci naší delegace měli konkrétní dotazy na práci  pana poslance. Diskutovalo se o hospodářském prostoru v Evropě, pěstování cukrovky, šíření bolševníku velkolepého,  skleníkových plynech a tak podobně.Zaujala mě otázka jedné studentky, jak dlouho trvá práce poslance, než je brán v potaz. Docela logicky řekl pan RNDr. Poc, že dva až tři roky. Pak jsme vstoupili na horní tribunu, pod námi sedělo těch 780 europoslanců, měli jsme plán, kde kdo sedí. Do sluchátek u každého sedadla jsme česky slyšeli, o čem se jedná a hlasuje. Poslanci měli před sebou množství dokumentů, obraceli je a hlasovali elektronicky. Určitě museli být připraveni, aby to hlasovací tempo zvládli. Přijela delegace z Kyjeva, kde v současné době probíhají demonstrace.  Ještě jsme se v poslanecké jídelně naobědvali a vyšli do Štrasburku. K celému programu patřila také plavba po řece Rýnu, kdy komentátor ve světových jazycích popisoval nádherné budovy, kolem kterých jsme pluli. Nedaleko přístaviště se tyčí úžasná gotická katedrála, přístupná a osvícená.

Večer jsme se s panem RNDr. Pocem sešli opět u bohaté večeře, kdy při jídle pokračovala bohatá diskuse mezi členy výpravy a panem europoslancem.

Ještě chci podotknout, že s námi jela také manželka pana poslance. Také jsme dostali obligátní dárky, tužky, zápisníčky, materiály o europarlamentu. Zajímavé je, že už žádná delegace neodcházela s igelitkou.

Za tým pana RNDr. Poce nám poslala již ve čtvrtek večer asistentka pana poslance fotografie z besedy a poděkovala nám jeho jménem za účast na výjezdu.

Jindřiška Netrvalová, účastnice výletu do Štrasburku.

Fotografie zde